Stany Zjednoczone - wakacje już od 3542 zł

Na wakacje: Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Przewodnik turystyczny: Stany Zjednoczone/ Wybrzeże Wschodnie/ Region Nowego Jorku/ Nowy Jork

Słonecznie
23°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1003 hPa
Wiatr:
13 km/h190°
Popularnie nazywany „The Big Apple”, jest najludniejszym miastem USA. Znaczna część Nowego Jorku jest położona na trzech wyspach: Manhattan, Staten Island i Long Island. Miasto, którego najbardziej rozpoznawalnym symbolem jest Statua Wolności, jest mekką dla turystów. To wielokulturowe centrum świata rokrocznie odwiedza ponad 45 mln. osób. Znajdziemy tu najlepsze kluby z muzyką jazzową i restauracje serwujące dania z całego świata. Podczas wizyty w Nowym Jorku bardzo łatwo trafić na jeden z festiwali (Halloween Parade, Tribeca Film Festival) lub plan zdjęciowy hollywoodzkiej produkcji. Najważniejszymi atrakcjami są niewątpliwie Times Square, Central Park, Rockefellers Center, oraz New York Botanical Garden. Warto wdrapać się na sam szczyt Empire State Building, z którego rozpościera się panorama na cały Manhattan. Nowy Jork jest siedzibą wielu znanych na całym świecie korporacji oraz największych w USA stacji Telewizyjnych (FOX, NBC, HBO, MTV). W Nowym Jorku swoje mecze rozgrywają też najbardziej znane drużyny sportowe w USA.

Geografia i przyroda

Nowy Jork położony jest na terenach Gór Nadbrzeżnych i na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, przy ujściu rzeki Hudson. Rzeka przepływa przez Dolinę Hudson i wpływa do Zatoki Nowojorskiej. Miasto znajduje się w strefie klimatu łagodnego, wilgotnego, morskiego. Latem temperatury mogą wahać się od 20 do 28°C, a zimą mogą spaść do -5°C. Przyroda w Nowym Jorku została zastąpiona budynkami i budowlami wzniesionymi przez człowieka.

Historia

W 1524 r. na tereny ocecnego Manhattanu przybył Giovanni da Verazzano, który działał w służbie korony francuskiej. Ziemie te były zamieszkiwane przez Irokezów i Algokinów. Następnie dotarł tu reprezentujący Holandię Brytyjczyk Hudson, któregoimieniem nazwano rzekę, przepływającą przez miasto. Pierwszymi Europejczykami, którzy osiedlili się na tych ziemiach byli właśnie Holendrzy. W 1614r. założyli tutaj Fort Manhattan. W 1624 r. Holendrzy kupili od Indian miasto za 24 dolary, założyli kolonię i nazwali ją Nowy Amsterdam. Na mocy traktatu z 1674 r. Nowy Amsterdam przeszedł w ręce Brytyjczyków, którzy od tej pory zwą te ziemie Nowy Jork. Za panowania Brytyjczyków miasto stało się ważnym miejscem na mapie świata.
W XVIII w. ziemie te były przedmiotem sporu pomiędzy koroną angielską a Francją. Miasto odegrało również znaczącą rolę w Wojnie o Niepodległość Stanów Zjednoczonych, która zakończyła się oderwaniem go od Wielkiej Brytanii w 1775r. Konstytucję uchwalono dopiero w 1788r. Początkowo miasto było stolicą kraju. Nowy Jork był takze ważnym ośrodkiem ruchów abolicjonistycznych w Stanach Zjednoczonych. Z czasem, dzięki rozwojowi i licznym migracjom, Nowy Jork stał się największym miastem Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, aż do 1898 roku miasto złożone było tylko z Manhattanu.

Atrakcje

 • Statua Wolności – to bez wątpienia najsłynniejszy symbol Nowego Jorku. Francuski dar ma 96 metrów i znajduje się na Wyspie Wolności. To obowiązkowa atrakcja dla turystów.
 • Central Park – największy park w mieście ma 4 km długości i 800 m szerokości. Znajdują się tu sztuczne jeziora, wodospady, łąki i znane m. in. z bajki pt.”Madagaskar” ZOO.
 • Times Square – tłum, światła, świecące reklamy znane z filmów i seriali to obowiązkowy punkt Nowego Jorku. To miejsce tętni życiem o każdej porze dnia i nocy.
 • Empire State Bulding – dawniej był najwyższym budynkiem w mieście. Po tragedii WTC odzyskał ten tytuł. Posiada 102 piętra i mierzy 381 m., a na jego szczycie znajdują się dwa tarasy widokowe, z których podziwiać można Nowy Jork.
 • Rockefellers Cente – rnajwiększy na świecie kompleks budynków komercyjnych zbudowany przez potentata naftowego, Rockefellera. Budynek ten prócz wspaniałej architektury słynie z bogatej historii i niesamowitej atmosfery. Turyści mogą tutaj także wjechać na taras widokowy mieszczący się na 70. piętrze.
 • Piąta Aleja – to prawdopodobniej najbardziej znana aleja handlowa na świecie. Co za tym idzie, jedna z najdroższych. Spacerując od parku Washington Square aż do wschodniej części Central Parku można tutaj wejść do sklepów znanych projektantów.
 • Ruiny Word Trade Center – dziś w Strefie Zero prowadzona jest budowa, która przypomina o tragedii z 11 września, ale jest także zapowiedzią lepszej przyszłości.
 • Brooklyn Bridge – ten najsłynniejszy na świecie most z 1883 r mierzy 1834 m długości, 26 szerokości i 84 wysokości. Budowla łącząca Brooklyn z Manhattanem pojawiła się także w wielu filmach i serialach.
 • Madison Square Garden – to obowiązkowy punkt wyprawy dla miłośników sportu. Najsłynniejszy na świecie stadion. To właśnie tutaj walczył Muhammad Ali i Mike Tyson. Do dziś odbywają się ważne wydarzenia sportowe.
 • Katedra św. Patryka – poświęcona patronowi Irlandii katedra w stylu neogotyckim jest największą katedrą katolicką w Ameryce Północnej. Katedra przyciąga i zniewala swą monumentalnością i pięknem.
 • Katedra św. Jana – największa katedra anglikańska na świecie jest siedzibą arcybiskupa kościoła episkopalnego w Nowym Jorku. Ten ogromny budynek charakteryzuje się wieloma stylami architektonicznymi. Katedra św Jana, podobnie jak Sagrada Familia w Barcelonie wciąż nie jest ukończona.
 • Federal Hall – przez ponad wiek budynek ten był ratuszem, bankiem i urzędem celnym. Tutaj także George Waszyngton został mianowany pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych.
 • Grand Central Terminal – dworzec kolejowy, jeden z najpiękniejszych na świecie przetrwał wiek i nie stracił nic ze swej atmosfery. Nie trzeba wybierać się w podróż pociągiem by podziwiać to miejsce.
 • Wall Street – położona w południowej części Manhattanu najsłynniejsza wśród maklerów ulica świata. Znajduje się tutaj znany budynek Giełdy Papierów Wartościowych czy Federal Hall.
 • Chrysler Building- Walter Percy Chrysler, samochodowy magnat, chciał pokazać potęgę swej firmy. Wynajęty przez niego architekt z Brooklynu stworzył budynek w stylu Art-déco, który dziś jest trzecią pod względem wielkości budowlą Nowego Jorku.
 • Ellis Island – wyspa niedaleko Manhattanu, która przez 62 lata była drzwiami do Stanów Zjednoczonych. Dziś w budynkach centrum imigracyjnego mieści się muzeum.
 • Metropolitan Museum of Art – po Luwrze jest to drugie, najchętniej odwiedzane muzeum sztuki na świecie. Podziwiać tutaj można dzieła Moneta, Maneta, Renoira, van Gogha, Gauguina.
 • MoMA – najbardziej znaczące na świecie muzeum sztuki nowoczesnej, w którym podziwiać można dzieła Dalego, Picassa, Miró.
 • Muzeum Guggenheima – to pierwsze muzeum fundacji Guggenheima na świecie. Posiada w swych zbiorach dzieła Marka Chagalla, Kandinsky'ego, Mondriana, Picassa, Maneta i van Gogha.
 • Madame Tussauds – najsłynniejsze na świecie muzeum figur woskowych. Tutaj można spotkać się ze sławnymi tego świata, uściskać rękę Barackowi Obamie czy przytulić się do swego idola.
 • Muzeum Policji Nowego Jorku – znajduje się w jednym z dawnych komisariatów prezentuje historię (fotografie, broń, sprzęt, umundurowanie etc.) znanego na cały świat departamentu policji NYPD.
 • Tenement Museum – to odrestaurowane apartamenty, mieszkania z różnych epok, w których dawniej żyli imigranci przybyli do Nowego Jorku. To ciekawy sposób na poznanie dawnego ducha miasta.

W okolicy

 • Waszyngton D.C. – stolica Stanów Zjednoczonych to niesamowite miasto, które przyciąga masę turystów. Kapitol, Biały Dom, pomniki Waszyngtona i Lincolna to tylko niektóre z atrakcji tego miasta. Waszyngton oddalony jest o ponad 400 km od Nowego Jorku, jednak samolotem lub pociągiem można tam dotrzeć bardzo szybko.
 • Filadelfia – urocze miasto o historycznym znaczeniu i dawna stolica USA. W Filadelfii podpisano akt o niepodległości Stanów Zjednoczonych.
 • Atlantic City – oddalone jest o 2 godziny od Nowego Jorku. Nie bez przyczyny miasto zwane Las Vegas wschodniego wybrzeża
 • Wspólnota Amiszów w Lancaster – druga co do wielkości wioska Amiszów na świecie. Żyją na wsi, bez kontaktu z postępem, technologią i resztą świata. Tutaj można prawie dosłownie zasmakować podróży w czasie.

Sport i rekreacja

 • Nowy Jork proponuje nam wycieczki statkiem po Hudson River.
 • Miasto można podziwiać z lotu ptaka. Istnieje wiele ofert wycieczek helikopterem.
 • Najbardziej popularnym sportem Nowego Jorku jest basseball, koszykówka, piłka nożna, hokej, soccer. Można także obejrzeć rozgrywki rugby, krykieta czy udać się na wyścigi konne.
 • Na ulicach Nowego Jorku oraz w Central Parku popularny jest jogging.
 • W mieście znajdują się także baseny, siłownie, sauny.

Gastronomia

W tym mieście można znaleźć jedzenie każdego typu i na każdą kieszeń. Szczęśliwy tu będzie miłośnik fast foodów jak i koneser francuskiej kuchni. W Nowym Jorku jest mnóstwo stoisk z hot-dogami, restauracji i kawiarni. Podatek od jedzenia wynosi 7% i należy pamiętać, że nie jest wliczony w ceny w menu. Uwaga! W Nowym Jorku napiwek jest obowiązkowy i oscyluje między 10 a 20 % ceny. Warto wybrać się tradycyjnych restauracji w China Town i Little Italy, natomiast Polacy stęsknieni za rodzimymi przysmakami mogą się udać na Greenpoint.

Zakupy

Nowy Jork to królestwo dla miłośników shoppingu. Niezaprzeczalnie najsłynniejszym miejscem na zakupy jest Piąta Aleja. W zależności od zawartości portfela możemy udać się do sklepów np. Hugo Bossa. Dla tych, którzy takich zasobów nie mają też znajdzie się coś ciekawego. Można tutaj kupić markowe ubrania taniej niż w krajach Europy. Nie tylko ubrania, ale także sprzęt elektroniczny w sezonie wyprzedaży można kupić za niewielkie sumy.
Ci, którzy wolą coś taniego powinni udać się do centrów handlowych Macy's, Kmart. Sklepy typu outlet, które oferują mnóstwo fajnych rzeczy znajdują się na obrzeżach miasta. Miłośnicy podróbek koniecznie powinni zahaczyć o Chinatown.

Życie nocne

Nowy Jork nigdy nie śpi, więc życie nocne jest tutaj wyjątkowo bogate. Znajdziemy tutaj lokale wszelkiego typu, od tawern irlandzkich czy greckich po snobistyczne, najmodniejsze lokale świata. Bawić się tu można przy muzyce najlepszych DJ-ów, szalonym oświetleniu, w jazzowych knajpkach czy oglądając sztuki na Brodway'u. Wstęp do najmodniejszych lokali najczęściej jest płatny, a przy wejściu stoją selekcjonerzy, którzy wybierają jedynie ludzi pięknych i będących cool. To jednak nie problem ponieważ zawsze można znaleźć inne miejsce, w którym można poszaleć.

Informacje praktyczne

 • Waluta – dolar amerykański (USD).
 • Wizy – turystów z Polski niestety nadal obowiązują wizy B-2. Aby je otrzymać należy podczas rozmowy z konsulem udowodnić, że posiada się wystarczające środki na pokrycie pobytu oraz to, że celem wyjazdu nie jest podjęcie pracy.
 • Języki – na poziomie federalnym nie ma języka urzędowego. Na poziomie poszczególnych stanów językiem oficjalnym jest angielski oraz w zależności od regionu: hiszpański, francuski, hawajski czy język dakota.
 • Czas: zimą minus 5, latem minus 6 godzin.
 • Napięcie w gniazdkach 110 V.

Nowy Jork, Stany Zjednoczone - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  27°C
  opady:
  7.7 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  69%
  widoczność:
  16 km
  ciśnienie:
  1003hPa
  wiatr:
  264°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:26
  zach. słońca:
  20:24
 • Przejściowe intensywne opady deszczu
  min.18°C max.30°C
  opady:
  1.1 mm
  wiatr:
  262°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:26
  zach. słońca:
  20:25
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.20°C max.30°C
  opady:
  2.5 mm
  wiatr:
  225°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  20:26
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.20°C max.31°C
  opady:
  11.5 mm
  wiatr:
  268°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  20:26
 • Częściowe zachmurzenie
  min.16°C max.25°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  331°   21 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  20:27

Nowy Jork - klimat w Stany Zjednoczone